Cz.III Artur i manipulacja.

Poniżej przedstawiam następny fragment listu do swego przyjaciela Artura.

” Dziś chciałabym  z Tobą porozmawiać na temat manipulacji emocjonalnej. Dotyczy to dalszego tematu związanego z mamą.

Przez ten cały czas naszej znajomości obserwowałam różne rzeczy , słuchałam tego, co mówisz i obserwowałam ruchy energii w Tobie.  Widziałam, że jesteś manipulowany przez inne kobiety, ale Ty wtedy nie chciałeś słuchać, nie rozumiałeś tego, a może nawet Cię to w jakiś sposób drażniło , czy denerwowało.  Obserwowałam, jak miękko wpływasz w manipulację uznając ją za prawdę, a jak bardzo zapierasz się przed prawdziwą prawdą uznając ją za fałsz.

Generalnie mistrzyniami manipulacji są kobiety.  To nie znaczy, że wszystkie kobiety manipulują mężczyznami, ale niestety spora ich większość.  Mózg mężczyzny w taki sposób jest skonstruowany, że nie rozpoznaje manipulacji, chyba że mężczyzna z racji na pracę nauczy się różnych technik manipulacyjnych i wtedy stosując je , bardziej je rozumie i potrafi rozróżnić manipulację, gdyż robi to sam. U mężczyzny musi to być nauczone i wyćwiczone, w kobiecie pojawia się to w sposób bardziej naturalny.

Tak naprawdę tylko jedna kobieta może dostrzec to w drugiej kobiecie, czyli np. zobaczyć, że ta druga manipuluje jej mężczyzną, gdzie on tego totalnie nie widzi, nie jest tego w stanie dostrzec.  Jeśli mężczyzna ma przy sobie kochającą go kobietę i ta kobieta powie, uważaj ona Tobą manipuluje, on Tobą manipuluje, to nawet jeśli się tego nie dostrzega warto to wziąć dla swego własnego dobra pod uwagę i uwierzyć, że dokładnie tak jest. Kochająca kobieta może swego mężczyznę przed takimi sytuacjami ustrzec, ale on musi jej w tym względzie zaufać.

Proces uczenia się bycia ofiarą manipulacji rozpoczyna się w dzieciństwie. Niestety jest to przykre, ale większość matek manipuluje dziećmi, aby panować nad nimi, wpływać, aby  dzieci robiły to, co one chcą i  uwiązują dzieci do siebie.

Matki robią to słowami, gestami, spojrzeniem, milczeniem itp. . Generalnie jest to wprowadzanie mylnych informacji dla uzyskania określonego celu.  Im dziecko jest bardziej rozwinięte, bardziej inteligentne, im ma silniejszy umysł, im jest silniejszą  osobowością, tym więcej zabiegów manipulacyjnych , tym więcej wysiłku i przebiegłości wykazuje mama, aby sobie dziecko podporządkować.    

Dziecko jest całkowicie otwarte sercem do swoich rodziców, a szczególnie do matki, gdyż ta więź jest dużo silniejsza poprzez noszenie dziecka w swoim łonie i  poprzez danie dziecku życia, dlatego też jest tak podatne na manipulację.

Bardzo dużo matek w Polsce poprzez to, że urodziły swoje dzieci uważają je za swoja własność i traktują dziecko przedmiotowo nie dając im prawa  do życia. Ciebie także to dotyczy, ale  porozmawiamy o tym później.

Generalnie trzeba zdać sobie sprawę, że  manipulacja emocjonalna, presja emocjonalna i szantaż emocjonalny – jest to znęcanie się psychiczne nad drugim człowiekiem. Niestety mamy stosują te wszystkie narzędzia, aby mieć panowanie nad swoimi dziećmi i jeszcze uważają je za coś oczywistego i naturalnego, nie widząc w tym niczego złego, a czasami wręcz uparcie i konsekwentnie się ich trzymając.

Pierwszym  stopniem manipulacji jest mówienie do dziecka i okazywanie mu uczuć poprzez mówienie „ ja Cię kocham” , „ ja chcę abyś był szczęśliwy”,  przytulanie, całowanie lub obdarzanie różnymi przedmiotami, pokazywanie, że się kocha poprzez  troszczenie się o dziecko itd.  Te wszystkie gesty, słowa są bardzo wskazane i okazywanie uczuć jest czymś pięknym, ale kiedy jest to prawdziwe.

Jeśli matka mówi „ kocham Cię”, a potem na dziecko krzyczy lub bije, to nie jest miłość tylko złość, nienawiść i agresja.  Jeśli matka  przytula  a potem  np. poniża, to nie jest to miłość. Jeśli matka robi dla dziecka różne rzeczy, a potem porównuje dziecko do innych dzieci, które są lepsze, albo ciągle mówi, co dziecko robi źle , to nie jest miłość. 

Jeśli dziecko nie ma prawa powiedzieć, co go boli, albo w czym nie podoba się co robi rodzic, to znaczy że nie jest to miłość. Jeśli matka z jednej strony mówi rób, a z drugiej strony ogranicza dziecko to nie jest miłość.

Miłość jest ciepła wyrozumiała, przyjazna i akceptująca. Miłość nie uwiązuje, ale daje drugiemu człowiekowi przestrzeń i poczucie bezpieczeństwa.  Jeśli mówi się kocham, to trzeba tą miłość mieć w sobie i w swoim sercu. Jeśli nie ma się tej miłości, a mówi się kocham, to jest to manipulacja, gdyż przedstawia się rzeczy nie takimi jakie one są naprawdę.  Kiedy chłopiec jest w taki sposób prowadzony przez matkę, to jej ufa. Czyli zaczyna ufać w rzeczy, których nie ma, które są fikcją a nie zauważać rzeczy prawdziwych.

W swoim dorosłym życiu będzie z pewnością manipulowany przez kobiety, aby stać się ich ofiarą.  Kobieta będzie przedstawiać rzeczy w  fałszywy sposób, a mężczyzna będzie w to wierzył, gdyż jego mózg jest w tym wyćwiczony, aby właśnie w taki sposób odbierać rzeczywistość.  Wtedy zaufa tej kobiecie, której nie powinien ufać, zakocha się w takiej, która mu powie, że go kocha, ale tak naprawdę nie pokocha nigdy itd. Kobiety często zawiązują mężczyzn poprzez manipulację, że są biedne , nieszczęśliwe, albo miały ciężkie dzieciństwo, albo miały taką  sytuację , że się truły, albo że są chore. Wtedy mężczyzna wypina pierś, aby się tą kobietą zaopiekować i wtedy wpadają , jak przysłowiowa śliwka w kompot. Budzi się z tego iluzorycznego snu dopiero wtedy, kiedy wydarzy się jakaś drastyczna sytuacja.

Manipulacje matki, aby uwiązywać i trzymać w uwięzi dziecko mogą być , np. „ ja dla Ciebie wszystko, a Ty jesteś taki niewdzięczny” , „ ja przez Ciebie się wykończę” albo „ umieram ze strachu, jak się nie odzywasz”. Niezależnie jakich używa matka kombinacji podtekstem jest zawsze – „ musisz zrobić tak jak ja chcę”.  Niektóre matki posuwają się nawet do tego, że faktycznie wpędzają się w chorobę, aby dziecko wpędzić w poczucie winy i spowodować, aby ustąpiło i robiło co ona chce. 

Czasami też jest to chęć wyrażania pomocy dziecku, a tak naprawdę jest to kontrolowanie i pilnowanie wszystkiego, czy dziecko robi dokładnie tak, jak ona chce.

Manipulacja ma spowodować, że człowiek zmanipulowany nie wie, że jest zmanipulowany i że jest pod bezwzględną władzą drugiego człowieka.  Manipulacja daje pozorną wolność. Człowiek, który jest w manipulacji  postrzega swoją rzeczywistość i „ prawdę” poprzez fałsz. Taki sposób funkcjonowania przekłada się na wszystkie aspekty życia.

Zmanipulowany umysł ludzki funkcjonuje w taki sposób, że  jeśli np. człowiek chce rozwinąć się w pracy zawodowej i wie, że ma potencjał i że podjęte wysiłki powinny przynieść spodziewany efekt, to umysł ludzki postrzega tą sytuację jako fałsz i automatycznie ją niszczy albo blokuje.  Wtedy człowiek spotyka się z porażką. 

Kiedy człowiek popełnia błędy, to umysł także to odczytuje jako fałsz i też jest porażka. Kiedy człowiek nic nie robi, to umysł odczytuje to jako fałsz, to też jest porażka. 

Manipulowanie drugim człowiekiem, to jest robienie ogromnej krzywdy temu człowiekowi . Bycie manipulowanym to jeszcze nic nie znaczy, ale swobodne w to wpływanie, to jest robienie sobie ogromnej krzywdy.

Bycie w polu manipulacji po jakimś czasie powoduje, że człowiek stara się znaleźć jakieś rozwiązania, ale umysł ich nie odnajduje, wobec czego taka sytuacja może doprowadzić do poczucia bezsilności, beznadziejności i że jest się odciętym od wszystkiego.

Umysł zmanipulowany nie odnajduje rzeczywistości i nie trafia w wyznaczony przez człowieka punkt.

Przypomnij sobie, jak  zadzwoniłeś do mnie kiedy straciłeś pracę. Już wtedy powiedziałam Ci, ż jesteś w przestrzeni iluzji i manipulacji. Jest to przestrzeń zamknięta i bez energii życiowej.

 Wystarczy, aby ktoś zamanipulował Twoim umysłem, a odcina się dostęp do życia, do energii i do wszystkiego.

Manipulacja powstaje zawsze wtedy, kiedy podawane są informacje nie zgodne z prawdą , z rzeczywistością. Czasami może to być drobiazg. Np. matka  Cię  odwiedza i mówi, że  robi to , bo się za Tobą stęskniła, a tak na prawdę to  oblukuje kąty  i  chce Cię skontrolować, np. dzwoni  i niby tak sobie rozmawia, a tak naprawdę znowu chodzi jej o to , aby Cię kontrolować. Nawet taka  mylnie podana informacja może zaplątać umysł, nawet taki drobiazg, ale wtedy, kiedy się w to uwierzy.

Czyli, jeśli wierzysz matce, że przyjechała Cię odwiedzić, bo Cię kocha, a ona tak naprawdę ma zupełnie inne intencje, to już jesteś zmanipulowany. Tak mało wystarczy, aby znaleźć się w polu manipulacji. Wtedy , tak jak opisywałam wcześniej, umysł już przestaje rozpoznawać prawdę i wszystko się sypie.

Byłeś i jesteś w dalszym ciągu manipulowany przez różne kobiety. Byłeś manipulowany przez swoją ostatnią partnerkę. Jesteś manipulowany przez swoje koleżanki, przyjaciółki i matkę.  Z pewnością przez te wszystkie, o których mi opowiadałeś i pokazywałeś zdjęcia.  Ja Ci o tym mówiłam, ale Ty mi nie wierzyłeś. Jeśli podaje się informacje nie zgodne z prawdą, po to, aby uzyskać określony efekt np, czasami tylko po to, aby ktoś się ulitował, zainteresował albo po prostu zaczął się przejmować czyjąś  sytuacją i  jeśli się temu człowiekowi uwierzy, to już jest się na etapie wyniszczania samego siebie.

Dziewczynki, które były manipulowane przez swoje matki w większości przypadków w życiu dorosłym również manipulują swoimi dziećmi i swoimi mężczyznami.  Chłopcy, którzy byli manipulowani prze swoje matki stają się w większości przypadków ofiarami  manipulacji kobiet i innych osób. Kobiety tez pomimo, że manipulują mogą czasami być zarówno ofiara jak i katem. Są to bardzo złożone przypadki i nie będziemy ich tutaj omawiać.

Na bardziej globalnym planie np. rząd manipuluje obywatelami, media manipulują informacją, ale najwięcej szkody robi niestety kościół i on jest największym mistrzem manipulacji. Wyobraź sobie jakie to zniszczenia robi w umysłach ludzkich i jaką krzywdę, ale o tym będziemy mówić kiedy indziej.

Aby przez ten etap przejść musisz to sobie głęboko uświadomić. Nie analizować tego, po prostu z tym pobyć, aż się to w Tobie ułoży.

Wtedy przejdziemy do następnego etapu. „