Umysł ludzki

Ostatnio na zajęciach z hipnozy, moim miłym studentom zadałam niby bardzo proste pytanie: Co to jest umysł ludzki i gdzie on się mieści w ciele człowieka?

Odpowiedzi były bardzo różne np.; że znajduje się ponad głową, w sercu, w duszy, na czole i że tak naprawdę, to nie wiadomo, co to takiego jest. Wiadomo natomiast, że jest to siła, która w jakiś sposób zarządza naszym życiem.

Dało mi to do myślenia i pokazało, jak mało wiemy na ten temat, a powinniśmy wiedzieć więcej, gdyż to nasz umysł kreuje naszą rzeczywistość i jeśli on nami rządzi, to nie dzieje się w naszym życiu dobrze.

Żyjemy w świecie materialnym i dlatego umysł ludzki jest także materialny. Mieści się on w głowie człowieka i jest nim mózg.

Umysł jest najważniejszy. W nim mieści się wszystko. Od jego funkcjonowania zależy, czy jesteśmy szczęśliwi, czy nieszczęśliwi, bogaci czy biedni, zdrowi albo chorzy, czy mamy dobre kontakty z rodziną , czy nie, czy potrafimy tworzyć pozytywne relacje z ludźmi, czy umiemy kochać i doświadczamy miłości, czy też doświadczamy ciągłych niepowodzeń. Od  naszego umysłu zależy też stan naszej energii życiowej, pamięć i koncentracja, możliwość przyjmowania i przetwarzania różnego rodzaju informacji, a także funkcjonowanie naszego organizmu.

Umysł ludzki kształtuje się w dzieciństwie. Sposób wychowania dzieci, napięte, stresujące sytuacje w domu, działają destruktywnie i wyniszczająco.

Ponieważ umysł ludzki jest materialny, więc dąży on do materii, bo chce się w niej utrzymać.  W związku z tym powoduje człowiekowi różne problemy, aby go do nich uwiązać. Umysł  ma dostęp do wszystkiego. Wyszukuje  z człowieka i z jego życia te informacje, które mówią, gdzie dana osoba ma słabość. Jeśli np. bardzo zależy na finansach, to stworzy długi, aby człowiek się nimi martwił, przezywał i był do nich uwiązany. Jeśli zależy  na miłości, to podsunie taką sytuację, aby o niej myśleć i cierpieć itd.

Jeśli w sprawach finansowych idzie dobrze, a w pewnym momencie nastąpi wyszarpnięcie z normalnego funkcjonowania, bo np. wyrzucą z pracy, w biznesie zablokuje się sprzedaż, ktoś nie zapłaci dużej faktury, nie odda długu  i  człowiek się tym przejmie, zdenerwuje i będzie ciągle o tym myślał i przezywał, to umysł już go łapie i wtedy nakręca w tym obszarze jeszcze większe problemy.

Gdy spotykasz osobę, z którą czujesz się dobrze, masz z nią porozumienie i planujesz wspólne życie, a nagle, z nie wiadomo jakich powodów wszystko się kończy i pojawiają się problemy, albo znajomość się całkowicie urywa, to zaczynasz się denerwować, przejmować i ciągle myśleć o tej sytuacji, Twój umysł już Cię złapał. Wtedy on wie, że Ci na tym zależy i wplątuje Cię w następne, może nawet gorsze sytuacje albo całkowicie blokuje ułożenie sobie życia osobistego.  Takich przykładów jest całe mnóstwo i dotyczą każdego obszaru życia.

Umysłowi zależy, aby przezywać, martwić się i zajmować  swoimi materialnymi  kłopotami, gdyż wtedy wie, że utrzymuje się w materii. Natomiast to człowieka szarpie i powoduje wiele problemów w życiu, z którymi się musi borykać.  

Umysł z człowiekiem walczy o przetrwanie materialne., a człowiek walczy ze swoim umysłem o przetrwanie w świecie materialnym.

Na to, aby nie dać się złapać umysłowi, trzeba nie uwiązywać się do spraw i sytuacji. Jeśli wydarza się coś złego, należy pozwolić sobie przez to przejść, a potem jak najszybciej  odpuścić, zapomnieć i już więcej emocjonalnie się tym nie zajmować i nie przeżywać.

Powiedzieć sobie: – trudno – stało się- i żyć dalej.

Wtedy umysł rozpoznaje sytuację i wie, że nie jesteśmy do tego przywiązani i wtedy on odpuszcza w tej dziedzinie, od której się odwiązujemy.

Jeśli odpuścimy sobie przeżywanie i myślenie, że np. mamy długi, to sytuacja się zmienia i pojawiają się pozytywne rozwiązania, a nawet poprawia się sytuacja finansowa.

Jeśli odpuścimy sobie przeżywanie, że nie możemy ułożyć sobie życia osobistego, to zacznie się ono układać  itp.

Na to, aby nam się żyło miło, przyjemnie i aby umysł zaczął kreować naszą rzeczywistość po naszej myśli, aby spełniały się marzenia trzeba umysł odwiązać od starych rzeczy, nie przywiązywać się do nowych i dbać o higienę i rozwój własnego umysłu.

Przede wszystkim nie nadużywać alkoholu i narkotyków, bo wyniszczają komórki mózgowe. Rozwijać umysł i stymulować go można poprzez uczenie się nowych rzeczy, ćwiczenie pamięci, czytanie książek oraz stawianie sobie ciągle nowych wyzwań, aktywność, gdzie zmuszamy mózg do wyszukiwania rozwiązań i przyswajania  i przetwarzania nowych informacji i zadań. Trzeba pamiętać, że bezczynność w dużym stopniu degraduje mózg i można się cofnąć we własnym rozwoju.

Poprzez dbanie o własny mózg , wzmacniamy układ nerwowy. Wtedy łatwiej jest radzić sobie  w życiu z różnymi stresującymi sytuacjami, zachować dobre zdrowie, odpowiednią kondycję fizyczną , a także łatwiej jest sobie odpuścić, kiedy coś nie pójdzie po naszej myśli.

Kiedy umiemy odpuszczać, uduchawiamy nasz umysł, a kiedy go uduchawiamy, mamy większy kontakt z energią boską, a kiedy mamy większy kontakt z energią boską, wtedy czujemy się szczęśliwi, mamy panowanie nad własnym umysłem, a on kreuje pozytywnie naszą rzeczywistość.  

Kiedy w różnych dziedzinach życia nie idzie Ci tak, jak sobie tego życzysz, to znaczy, że umysł się do tego przywiązał i nakręca Ci te sytuacje. Jeśli masz problem z tym, aby pozbyć się tego uwiązania, a chcesz coś jednak zmienić w swoim życiu, zapraszam Cię na warsztaty autohipnozy. Nauczysz się na nich różnych ćwiczeń, które będziesz mógł później samodzielnie stosować w życiu. Pomogą Ci one odwiązywać umysł od różnych sytuacji i przyzwyczaić go do pozytywnego sposobu kreowania własnego życia.